A Táncegyüttes története

A Mórágyra betelepülő németek a 18. században már egy fejlett zenei kultúrát hoztak magukkal. A török idők után elnéptelenedett Magyarországon alig találunk zenei életre utaló feljegyzéseket. Mórágyon a németség terjesztette és virágoztatta fel ezt a fajta amatőr közösségi zenélést. A német parasztság körében hagyomány volt a családban énekelt dalokat összegyűjteni és az ifjabb generációnak továbbadni. A német faluközösségekben, ahogy Mórágyon is, a munkavégzést, a vallásgyakorlást és az ünnepeket zene és tánc kísérte. A világháborút követően, a betelepítések után a régi zenei-és tánckultúra kezdett feledésbe merülni.

A 70-es években Mórágyon járt Kurt Petermann, a Lipcsei Táncarchívum professzora, aki abban az időben népdalokat gyűjtött az országban. Ekkor a faluban tanított Glöckner Jánosné (Krémer Erzsébet). Erzsi néni is elkezdte lelkesen gyűjteni a faluban még fellelhető dalokat. Összehívta azokat az asszonyokat, akik a temetőben is énekeltek és tudatta velük szándékát. A lelkes asszonyok persze az első hívó szóra mentek. Így alakult meg a német népdalokat éneklő dalkör. A dalkör első fellépésére a tolna megyei Váralján megrendezett "Reicht brüderlich die Hand" elnevezésű találkozón került sor. Erzsi néni elmondása szerint nagy megtiszteltetés volt számukra, hogy első műsorszámként a "Wenn man die Welt umgeht" című dal eléneklésére kérték fel őket. A dalok nagy részét a sajnos már elhunyt Forster Keresztély, valamint Theisz Jakabné (Róza néni) és Schäfer Konrádné (Léna néni) gyűjtötte.

1976-ban az akkor ugyancsak kezdő pári tánccsoportot látták vendégül a mórágyiak. A páriak mindenféle koreográfia nélkül lépéseket táncoltak a színpadon. A sikeres rendezvény után Nagy Árpád, az akkori iskolaigazgató azt mondta Erzsi néninek: "Erzsi! Nem igaz, hogy ezt a mórágyiak nem tudnák!". Erzsi néni erre azt válaszolta: "De igen, csak valakinek az élre kell állnia!". Ez így is történt. Tehát a páriak sikerén felbuzdulva hozta létre Erzsi néni 1976-ban - Forster Imre, harmonikás és a 7-8. osztáyos tanulók segítségével - az Együttest. A német nemzetiség hagyományainak megelevenítése egyértelmű volt, hiszen a felvidékiek és a székelyek nem hoztak magukkal olyan gazdag zenei- és tánckultúrát, mint a svábok.

1977 januárjában a tánccsoport megrendezte első svábbálját, amelyet eredeti mórágyi lépésekkel nyitott meg. A csoport első tánca: Nemesnádudvari táncok, amely nagy sikert aratott a sötétvölgyi úttörőtáborban. Kezdetben Erzsi néni tanította a táncokat, ahogy az első harmonikást, Heim Pétert is ő fizette, továbbá az első szoknyákat is saját pénzéből fizette. Később Glöckner János, bátaszéki zenész tanította a táncokat, Heim Péter pedig megalapította hattagú zenekarát. Ekkor elkezdődött egy máig tartó folyamat egy remek táncegyüttes élete. Egymást követték a segítőkész emberek. Nemcsak a falu (nem is németajkú) lakossága vett részt a munkában, hanem a Völgység Népe MGTSZ is felajánlotta, hogy szponzorálja a táncegyüttest. A csoport ekkor vette fel a "Völgység Népe Együttes" nevet.

Hagyományőrző együttes lévén a tánccsoport feldolgozta a régi mórágyi hagyományokat.
Ezek a következők voltak:

  • Fonó (Die Spinnstube)
  • Búcsú (Die Kirchweih)
  • Lakodalmas (Die Hochzeit)
  • Farsang (Der Fasching)

Az Együttes számos sikert ért el külföldön, jártunk már Ausztriában, Svájcban, Romániában, Szlovéniában és Németországban. A sikerekhez vezető úton nagy érdemeik vannak a táncoktatóknak: a mórágyi születésű, ma Bátaszéken élő Glöckner Jánosnak, a bonyhádi Donovald Józsefnénak, a fiatalabb generációból: Koch Ilona, Nagy László és Pintér Ágnes "C" kategóriás táncosoknak. Közülük került ki a tánccsoport mai művészeti vezetője, Nagy László "C" kategóriás táncoktató. Nagy büszkeségünkre a környék többi tánccsoportjának is Mórágyról elindult művészeti vezetője van (Gaál László, Köhlerné Koch Ilona, Agárdi Gábor). Nagy szerepe volt a mórágyi táncok életre keltésében Schäfer Konrádnénak és Forster Keresztélynek, valamint Heil Helmut úrnak a koreografálásban.

1998 őszén alakult meg Mórágyon a Kisebbségi Önkormányzat. Feladata a német kisebbség érdekeinek képviselete, a nyelvápolás, a kultúra anyagi támogatása, a politikai odahatás, valamint az Együttes támogatása. A Táncegyüttes egyesületi keretek között működik, így a csekély tagdíjból és pályázatokból befolyó pénzt fejlesztésekre fordítja. Ezért iis jöhetett létre a táncosok klubhelyisége, amelyet az Önkormányzat biztosít a művelődési házban.

Mivel gondoskodni kell az utánpótlásról is, a Mórágyi Általános Iskola és Óvoda szakköri foglalkozás keretében vezette be a táncot. A fiatalok így már előképzettséggel léphetnek be a nagyegyüttesbe.

Ez a népi hagyományokat megelevenítő, kitartó táncos közösség mindenhonnan csak bíztatást kapott és ez határozta meg az egész létét. Dr. Andrásfalvy Bertalan egyetemi tanár, néprajzkutató a mórágyi búcsú feldolgozását láttán azt mondta: "Úgy érzem, hogy ez a Búcsú le fog jönni a színpadról!". Dr. Dávid Ibolya volt igazságügyi miniszter pedig külön megdícsérte a mórágyiakat a Szekszárdi Kisebbségi Napok keretein belül, sőt (kalapgyűjtő lévén) még egy Netzhaub-ot (gyöngyökkel és flitterekkel gazdagon díszített főkötő) is kért. Az együttesnek volt már része számos pozitív kritikában a színpadi megmérettetések alkalmával. De ezek közül az volt a leginkább szívhez szóló, amikor egyik koreográfiájára azt mondták: "Ebben a táncban egész Európa tánckultúrája benne volt."

 

Bejelentkezés

Üdvözöljük! Az oldal egyes részeit csak beje- lentkezés után tudja használni.
Amennyiben elfelejtette jelszavát, kérjük, válassza az "Elfelejtett jelszó" lehetőséget!

Friss hírek

Pályázati célok megvalósulása 2023
hirek/palyazati-celok-megvalosulasa-2023.jpg
A Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes már több sikeres pályázatot nyújtott be a Csoóri Sándor Alap támogatásaira. A 2023. évben benyújtott pályázaton (CSSP-NEPTANC-MO-2023-0344) 1.800.000,- forintot nyert el az egyesület. Az elnyert céltámogatás az együttes eszközfejlesztését és működését nagymértékben segítette.

Az egyesület fő célja a magyarországi, azon belül elsődlegesen a mórágyi német hagyományok megismerése, megtanulása, bemutatása és továbbadása. A kitűzött célok megvalósításának része a még fellelhető helyi és magyarországi német tánclépések megtanulása és koreográfiákon keresztüli bemutatása.

A néptáncoktatást szakképzett oktató végzi, aki törekszik az eredeti motívumok minél pontosabb átadására. A próbák és fellépések képzett zenészekkel, élőzenei kísérettel zajlanak, mely nagy mértékben segíti az oktató és a táncosok munkáját.

A táncoktatói és zenei szolgáltatás nélkülözhetetlen a táncegyüttes működéséhez. A szolgáltatások tiszteletdíjait a pályázati támogatásából finanszírozta az egyesület.

A megtanult koreográfiák bemutatására sváb bálokon (Szekszárd; Várdomb); hazai fesztiválokon (Glöckner’90 fesztivál-Bátaszék; Szüreti fesztivál-Szekszárd; Gránit fesztivál-Mórágy); nemzetközi fesztiválon (Montecatini, Olaszország) volt lehetősége az együttesnek.

A kapott támogatási összegből eszközfejlesztésekre is fordított az egyesület.

A viseletek pótlása, újak beszerzése, készíttetése folyamatos feladat egy tánccsoport életében.

A céltámogatásból alsószoknyák és kalapok beszerzésére, illetve ingvállak és mellények varratására is volt lehetőség.

Az együttes technikai eszközkészlete egy akkumulátorral és kábel nélküli csatlakozási lehetőséggel (bluetooth) működő aktív hangfallal bővült, mely próbák és fellépések zavartalan folytatását tudja biztosítani áramszünet esetén is.

Mai világunkban a közösségi oldalak (Facebook, TikTok, Instagram, Youtube) kínálják azokat a megjelenési lehetőségeket, ahol széles körben lehet bemutatni egy közösség munkáját. A naprakész oldalkezelés és karbantartás szakembert igényel. A szolgáltatást szintén a kapott támogatásból tudta finanszírozni az egyesület.

Az egyesület a pályázati időszakra kitűzött céljait a Csoóri Sándor Alap által biztosított pályázati összegből, mind a működést, mind a fejlesztést tekintve, sikeresen megvalósította.
Pályázati célok megvalósulása
hirek/palyazati-celok-megvalosulasa.jpg
A Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes több sikeres pályázatot nyújtott már be a Csoóri Sándor Alap támogatásaira. A 2022. évben benyújtott pályázaton (CSSP-NEPTANC-MO-2022-0388) 2.000.000,- forintot nyert el az egyesület.

Az elnyert céltámogatás nagymértékben segítette a táncegyüttes működését és eszközfejlesztését.

Az egyesület fő célja a magyarországi, azon belül a mórágyi német hagyományok megismerése, megtanulása, bemutatása és továbbadása. A kitűzött célok megvalósításának része a még fellelhető helyi és magyarországi német tánclépések megtanulása és koreográfiákon keresztüli bemutatása.

Az oktatást szakképzett táncoktató végzi, aki igyekszik az eredeti motívumok minél pontosabb átadására. Az oktató és a táncosok munkáját képzett zenészek élőzenével segítik, minden próbán és fellépésen.

Az oktatói és zenei szolgáltatás nélkülözhetetlen a táncegyüttes működéséhez, melynek költségét a támogatásból finanszírozta az egyesület.

A megtanult koreográfiák bemutatására sváb bálokon (Tolna-Mözs; Mezőfalva); fesztiválokon (Glöckner János fesztivál-Bátaszék; Stifolder fesztivál-Feked; Nemzetközi fesztivál-Bajmok, Szerbia) volt lehetősége az együttesnek.

Működés mellett, eszközfejlesztések finanszírozására is jutott a támogatási összegből

A viseletek megújítása, pótlása, tisztíttatása folyamatos feladat egy tánccsoport életében.

A céltámogatásból alsószoknyák és kiegészítők beszerzésére, illetve viseletek tisztíttatására is volt lehetőség.

Komoly eszközfejlesztést jelentett két kisebb sátor (pavilon) beszerzése, melyeket öltözőnek lehet használni.

Egy egyszerű, könnyen mozgatható mágneses flipchart tábla a próbákon jó segítség, ha koreográfiában el kell magyarázni egy térformát.

Ugyancsak jó szolgálatot teljesít az az informatikai eszközrendszer (NAS), mely az egyesület tagjainak egy független zárt rendszert biztosít a különböző képi anyagok és dokumentumok feltöltésére és megosztására.

Gyorsan változó világunkban a közösségi oldalak azok a helyek, ahol a leg szélesebb körben lehet bemutatni egy közösség mindennapi életét, munkáját. A naprakész oldalkezelés és karbantartás szakembert igényel. A szolgáltatást is a kapott támogatásból tudta finanszírozni az egyesület.

Az egyesület 2023 év első felére kitűzött céljait a Csoóri Sándor Alap által biztosított pályázati összegből, mind a működést, mind a fejlesztést tekintve, sikeresen megvalósította.
Sváb bál Mórágyon
hirek/Svábbál plakát 2020.png
Táncegyüttesünk hagyományaihoz híven idén is megrendezzük a mórágyi sváb bált, február 22-én, szombaton a mórágyi Művelődési Házban. A zenéről és a jó hangulatról a Vagabund zenekar gondoskodik.

A bál menete:
- 19:00-tól vendégek fogadása
- 20:00-kor bál megnyitása
- 24:00-kor tombolasorsolás.

A tombolasorsoláson értékes nyeremények várnak gazdára.

Jegyek csak elővételben vásárolhatók:
- Juhász Viktornál (tel.: 30/184-1838)

Minden érdeklődőt szeretettel várunk, valamint jó szórakozást kívánunk a bálozni vágyóknak!
Idén ismét megrendezésre kerül a Mórágyi Búcsú!
hirek/bucsu_plakat_2018.jpg
A ünnepet idén október 27-én tartja a falu. Idei vendégegyütteseink az Aranyfácán Néptánc Egyesület Bátaapátiról, és a Németkéri Német Nemzetiségi Tánccsoport.

Sok szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

A búcsú Mórágy legszebb ünnepe.
Ünnepeljünk együtt!
Sváb bál Mórágyon
hirek/Svabbal_plakat_2018.jpg
A Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes hagyományaihoz híven idén is megrendezi a sváb bált Mórágyon.

A bál 20:00-kor kezdődik, éjfélkor tombolasorsolás.

Jegyek CSAK elővételben vásárolhatók:
- Juhász Viktornál (tel.: 30/184-18-38)
- Glöckner Jánosnénál (tel.: 20/389-14-71)

Minden érdeklődőt szeretettel várunk, valamint jó szórakozást kívánunk a bálozni vágyóknak!
Májusi Tánc a Skanzenben
hirek/2017.05.14_skanzen_program.jpg
Legközelebb május 14-én, a Szentendrei Skanzenben mutatkozik meg táncegyüttesünk, ahol nem csak a legutóbbi minősített koreográfiánkat láthatják, de részt veszünk különböző hagyományőrző tevékenységekben is, mint például:
- Hajfonás, hagyományos fésülködési technikák megismerése,
- Viseletbemutató
- Tánctanítás
- Dalolda

A Skanzen területén belül a Dél-Dunántúli Tájegységen (VII.) leszünk megtalálhatók.

Várunk mindenkit szeretettel!
Német Önkormányzatok Napja
hirek/2017-01-08_nemet_onkormanyzatok_napja_budapest.jpg
Az idei évben a második megtisztelő fellépésünkre rögtön az előző után egy nappal kerülhetett sor. A "Szüret" ("Auf dem Kellerberg") című koreográfiánkat adhattuk elő a Kongresszusi Központban, a Német Önkormányzatok Napja alkalmából január 8.-án.

Az eseményen készült néhány fotó az alábbi linken megtekinthető
a Fotóalbumban

Valamint a rendezvényről készült összefoglaló műsor megtekinthető a
Duna TV videótárában
Újévköszöntő Gála
hirek/2017-01-07_ujevkoszonto_gala_budapest.jpg
Nagy megtiszteltetésben részesültünk a 2017-es év első hétvégéjén. Január 7.-én az Újév-köszöntő műsor keretében színpadra léphettünk a Művészetek Palotájában. A próbák és a fellépés alatt is rengeteg élménnyel és tapasztalattal gazdagodtunk, és nagyon örülünk, hogy ilyen lehetőségben volt része a tánccsoportnak.

Az Újév-köszöntő műsor január 22.-én a Duna TV-n lesz megtekinthető két részletben, az első rész 15:00-kor, a második rész 16:00-kor kezdődik. Az előadáson a tánccsoportról készült képek megtekinthetőek az alábbi linken:
www.moragytanc.hu/ujev_koszonto/
Madéfalvi Hagymafesztivál
hirek/2016-09-16_madefalva.jpg
A tánccsoport szeptemberben részese lehetett a Madéfalvi Hagymafesztiválnak, ahol képviselhettük a magyarországi sváb nemzetiséget. A négynapos rendezvényről készült ízelítő összeállítás, illetve a Székely TV beszámolója az eseményről megtekinthető az alábbi linkeken:


Madéfalvi Hagymafesztivál, zenés videó



Székely TV beszámolója
40 éves a mórágyi táncegyüttes!
hirek/2016-07-16_40_ev.jpg
A mórágyi táncegyüttes július közepén ünnepelte alakulásának 40. évfordulóját. A délelőtt folyamán a mórágyi táncegyüttes szolgáltatta a programot, mely az óvodások és iskolások közös műsorából, viseletbemutatóból, szólótánc bemutatóból, közös éneklésből és táncolásból állt.

Délután a meghívott vendégcsoportok szórakoztatták a közönséget. A vendégek műsorai után táncház és hagyományos sváb ételek bemutatója következett, melyet a hajnalig tartó sváb bál követett.

További hírek